Astronomie amatérsky www.psmolly.xf.cz

Hlavní menu

O autorovi

Vybavení

Fotografie

Pozorování

Zajímavosti

Aktualizace

 

 

 

Články

Koupě dalekohledu

Filtry v astronomii

Vhodnost dalekohledu

Souhvězdí Orion

Refraktor z marketu

 

 

 

 

 

 

psmolly@seznam.cz

 

Koupě dalekohledu

 

 

Plánujete koupi svého prvního dalekohledu?

A nevíte přesně, kam se obrátit nebo jaký dalekohled si vybrat? Pak zkuste odpovědět na následující otázky, které by Vám mohly pomoci.

  1. Máte už doma triedr?

Pokud jste nikdy oblohu pořádně nepozorovali a nemáte zkušenosti alespoň se základní orientací v souhvězdích, je triedr ideálním přístrojem pro Vás. Jednoznačnými výhodami jsou jeho jednoduchý přenos na pozorovací stanoviště (váha max kolem 2kg), pohled oběma očima(mozek se s tímto srovná lépe než při pohledu pouze jedním okem), pohodlí při pozorování, relativně nízká cena a v neposlední řadě Vám i při následné koupi většího astronomického dalekohledu zůstane kvalitní přístroj s velkým zorným polem. Triedrem uvidíte opravdu hodně a naučíte se orientovat po obloze. Předsudky, že se jedná o zbytečný dalekohled nepoužitelný pro astronomii jsou názorem nezkušených nebo hloupých rádoby astronomů.

  1. Triedr už máte (nebo opravdu nechcete)?

Chcete pozorovat nebo i fotografovat?

Pozorovat: Pokud se objektem Vašeho zájmu mají stát pouze objekty sluneční soustavy, asi se bude zdát nejvhodnější kvalitní čočkový dalekohled (refraktor). Ideální volba je zřejmě refraktor s ED objektivem. Ten ale není nejlevnější a tak nebude špatnou volbou ani achromatický refraktor, který ale bude trpět barevnou vadou, projevující se více či méně barevnými okraji pozorovaného objektu (planety, Měsíce, …).

Mnohem pravděpodobnější  je ale touha pozorovat nejen planety, Měsíc a Slunce, ale i mlhoviny, galaxie, hvězdokupy apod. Protože mlhoviny, galaxie a další podobné objekty mají příliš malou plošnou jasnost, je třeba nasbírat dalekohledem co nejvíce světla. Tady je jednoznačnou volbou zrcadlový dalekohled na dobsonově montáži (pozor, pořád hovoříme o pozorování, nikoli o fotografování). A platí čím větší průměr, tím lépe (tím více uvidíte). Ovšem pozor. Je třeba myslet na to, že na začátek je třeba velké zorné pole a to velký dobson příliš nenabízí. Pokud se tedy ještě na obloze nevyznáte, vhodnější se jeví malý refraktor či lépe triedr.

Pozorovat i fotografovat: K fotografování pomocí dalekohledu je třeba být vybaven kvalitní paralaktickou montáží, která je vybavena motorkem a umí tedy sledovat relativní pohyb hvězd po obloze v důsledku zemské rotace. Kvalitní znamená dostatečně tuhá, aby se netřásla při každém závanu větru. Zde připadá v úvahu montáž EQ6, popřípadě cenový kompromis na úkor kvality EQ5 či HEQ5, CG5 a podobně. Výběr dalekohledu je tady čistě na Vašem vkusu. Důležitá je jeho světelnost (poměr délky primárního ohniska a průměru dalekohledu). Čím menší číslo, tím větší světelnost dalekohledu. Ideální se jeví světelnosti 4, 5, 6. Dále je třeba k astrofotografii spousty dalšího příslušenství, o kterém si více přečtěte zde.

  1. Chcete velké zvětšení?

Tak na tuhle otázku není zase až tak jednoduchá odpověď. Údaje na obalech dalekohledů 500x nebo dokonce třeba 675x jsou krásné pro oko, ale méně už pro vlastní pozorování. Podmínky k pozorování u nás totiž většinou nejsou ideální a maximální použitelné zvětšení je dáno zhruba 2x průměr objektivu dalekohledu. ( Tedy dalekohled o průměru zrcadla 200mm má maximální použitelné zvětšení cca 400x za výborných podmínek) Při použití příliš velkého zvětšení je obraz málo kontrastní, tmavý a příliš se třepe vlivem pohybu atmosféry a je tedy nepoužitelný! Dále například při pohledu na slabší objekty typu planetárních mlhovin, komet a podobně je mnohem výhodnější menší zvětšení (a tedy větší zorné pole), protože tak ona mlhovina či kometa prostě lépe vynikne a pohled na ni je tak větším zážitkem. Při pozorování planet je velké zvětšení třeba, ale jak už bylo napsáno výše, nesmí se to přehánět.

  1. Hodně nebo málo okulárů?

Ke komerčně prodávaným dalekohledům většinou dostanete 1 až 2 okuláry plus třeba Barlow člen, který prodlužuje primární ohnisko dalekohledu. Pro kvalitní obraz je potřeba opravdu kvalitní okulár. Zde se nevyplácí šetřit. Okuláry se v základu rozlišují podle ohniskové vzdálenosti. Čím je tato vzdálenost menší, tím větší zvětšení daným okulárem dosáhnete.

(ZV = ohn. vzdálenost dalekohledu  /  ohn. vzdálenost okuláru)

Barlow člen prodlužuje ohnisko dalekohledu(např. 2x, 3x…..) a tím tedy umožňuje při použití stejného okuláru větší zvětšení. Čím více okulárů budete mít, tím více zvětšíte rozsah svého přístroje.

Obecně jsem Vás teď seznámil se základními otázkami, které je třeba si položit před výběrem svého prvního opravdového astronomického dalekohledu. Podrobnější informace rozdělené do přehledných sekcí naleznete na ASTRONOMICKÉM FÓRU.

Hodně štěstí při koupi nového člena rodiny :o)

Související články: Astropřehled (základní pojmy v astronomii).pdf (717kB)

                                           Vhodnost typu dalekohledu pro pozorovatele  (jaký dalekohled na co)   

                                            Filtr jako pomocník při pozorování (nastínění použití filtrů v astronomii)

                                            Test refraktoru z hypermarketu (ne vždy musí být nepoužitelný)

 

 

 

 

 

Zpět na hlavní stranu