Astronomie amatérsky www.psmolly.xf.cz

Hlavní menu

O autorovi

Vybavení

Fotografie

Pozorování

Zajímavosti

Aktualizace

 

 

 

Články

Koupě dalekohledu

Filtry v astronomii

Vhodnost dalekohledu

Souhvězdí Orion

Refraktor z marketu

 

 

 

 

 

 

psmolly@seznam.cz

 

Pozorování

 

 

Zde se snažím přiblížit ostatním svoje úspěchy i neúspěchy při pozorování oblohy. Moje reporty jistě nedosahují kvality těch Myzerových nebo Pavukových , ale učení dělá mistra a možná se jednou na jejich úroveň dostanu i já.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Setkání  na západě – 19.4.07 se nad západním obzorem setkali Venuše, Měsíc, M45 a Aldebaran. Pozorování spestřil přelet ISS.

 

Venuše a M45, Leo triplet -- Pozorování a fotografie Venuše a Plejád spolu s M42 a trojicí galaxií ve Lvu. Dále také pozorování Saturna.

 

Venuše, jaro 2007   -- Příznivé podmínky pro pozorování této planety. Stránka se zajímavými úkazy  okolo Venuše a průběžné informace o západu Slunce a Venuše a zajímavá přiblížení k ostatním tělesům sluneční soustavy.

 

03.03.2007 – Den po zákrytu Saturnu nastal zákryt Měsíce. Samozřejmě zemským stínem.Jak vypadal, kdo a čím ho pozoroval a jaké byly podmínky včetně fotografií z Barcelony, Kanárských ostrovů, Belgie a Slovenska. To vše si prohlédnete a dozvíte se na této stránce.   

                  

02.03.2007 – Saturn se schoval za Měsíc. Animace zákrytu, údaje o něm a po úkazu i záznamy a odkazy na pozorování včetně fotografií.

 

14.01.2007 – Velká mlhovina v Orionu podruhé, tentokrát v lepších podmínkách

 

     Shrnutí návštěvy komety c/2006 P1 McNaught

 

07.01.2007 – Jak vypadá Velká mlhovina v Orionu z okna panelákového domu na sídlišti aneb „abstinenční“ pozorování Oriona.       

              

    15.12.2006 --  …… na východě na mě zpoza lesa mával mečem Orion, nad hlavou se pyšnila svou krásou Cassiopea, aby se zalíbila blízkému Perseovi. To vše bedlivě sledovala Andromeda, trochu zamračena svou velkou mlhovinou a nad západem opouštěli onu milostnou scénu Labuť a Orel, oba skloněni hlavou k obzoru, aby snad nerušili svým pohledem majestátnou čtveřici bájných postav.

 

    Návrat komety SWAN - shrnutí

 

    25.10.2006 - …..Dále jsem střídavě triedrem 10x50 a Newtonem pozoroval kometu. Nacházela se poblíž přímky pěti hvězd, z nichž nejjasnější byla Tau Coronae Borealis. Patrný byl (hlavně v triedru!) dlouhý ohon, který chvílemi bočním pohledem dosahoval až těsně k hvězdě HIP7948 a procházel těsně kolem Tau CrB………..

 

    22.09.2006 - Asi po dvou minutách se z mraku hvězd vynořil obrys Mexického zálivu. Za malou chvíli jsem už rozeznával celou spodní část mlhoviny. To znamená od severního okraje Mexického zálivu až po západní pobřeží Kanady.

 

    21.09.2006 - Dnes jsem vlastně ani neměl v úmyslu pozorovat. Hlavní náplní dnešního večera bylo pořídit nějaké širokoúhlé fotografie Mléčné dráhy …

 

     07.09.2006 – 7.9.2006 nám příroda nabídla jeden ze dvou letošních měsíčních zatmění. A jakožto správný pozorovatel jsem se i já vypravil na tchánův balkón J tento úkaz pozorovat a nafotit (formát doc, 124kB)

Zpět na hlavní stranu