Astronomie amatérsky www.psmolly.xf.cz

Hlavní menu

O autorovi

Vybavení

Fotografie

Pozorování

Zajímavosti

Aktualizace

 

 

 

Články

Koupě dalekohledu

Filtry v astronomii

Vhodnost dalekohledu

Souhvězdí Orion

Refraktor z marketu

 

 

 

 

 

 

psmolly@seznam.cz

 

Mlhovina v Orionu

 

 

Den : 7. 1. 2007
Čas : 20:30-21:30
Objekty : M42, M43, M41, M78
Přístroj : Newton 130/900 (45x zvětšení)

 

Protože počasí na konci prosince a hlavně na začátku ledna bylo všechno, jen ne vhodné pro pozorování, uvítal jsem včerejší vyjasnění s radostí. Ovšem, jak už to tak bývá, jsem zrovna nemocný a o výletě na chatu za město si můžu nechat zdát. Tedy z okna. Obrovská pozorovací bída mě donutila pozorovat z okna paneláku na kraji města. Přímo předemnou (a tedy jediné, co se dalo pozorovat) se skvěl Orion, moje nejoblíbenější souhvězdí. Po chvíli větrání v kuchyni jsem tedy našel v okuláru mlhovinu M42. Nádhera i ve městě. Chvilku jsem upřeně hleděl na střed mlhoviny, aby mi poté ukázala svůj tvar. Seeing byl příšerný (jak jinak v okně). Čtyři hvězdy Trapézu jsem rozeznával asi 80% času. Avšak i přes asi 10m vzdálenou sodíkovku ve výšce 2. patra (já byl ve třetím) jsem uviděl dva tmavé záhyby v západním rameni mlhoviny (viz. kresba).


Kresba mlhoviny v Orionu M42

 

 

Abych zmínil i M43, v tak příšerných podmínkách se jednalo o bočním pohledem viditelnou mlžinku okolo blízké hvězdy.

Když už jsem byl u pozorování Oriona, napadlo mě zkusit i ve městě najít mlhovinu M78. Namířil jsem tedy dalekohled do míst, kde se má nacházet a opravdu jsem si bočním pohledem všiml jakoby zjasnění okolo slabé hvězdy. Ovšem o nějakém regulérním pozorování nemohla být řeč. Prostě tam jen byla.

 

Na úplný konec pozorování jsem si nechal otevřenou hvězdokupu M41 ve Velkém psu. Najít ji není problém. Najdeme Síria a od něho sjíždíme dalekohledem pomalu kolmo dolů k obzoru. Za okamžik si všimneme chudé otevřené hvězdokupy, ve které jsem odhadl asi 15 hvězd, z nichž žádná nebyla viditelně jasnější, než ostatní.

 

Vím, nejedná se o kdovíjaké pozorování, ale pro představu jak je vidět M42, M43 či M41 na přesvícené obloze města mým přístrojem tento report jistě postačí.

 


Zpět na hlavní stranu