Astronomie amatérsky www.psmolly.xf.cz

Hlavní menu

O autorovi

Vybavení

Fotografie

Pozorování

Zajímavosti

Aktualizace

 

 

 

Články

Koupě dalekohledu

Filtry v astronomii

Vhodnost dalekohledu

Souhvězdí Orion

Refraktor z marketu

 

 

 

 

 

 

psmolly@seznam.cz

 

M42_pozorování

 

 

Den : 14. 1. 2007
Čas : 19:30-21:00
Objekty : M42
Přístroj : Newton 130/900 (45x zvětšení)

 

V krátké době mlhovina v Orionu podruhé, tentokrát už za mnohem lepších podmínek.

Kolem půl osmé jsem zasedl k dalekohledu a začal pozorovat a kreslit. Seeing byl slušný, hvězdy trapézu jsem rozeznával bez problémů po celou dobu, až na občasné zvlnění atmosféry. Tvar mlhoviny (roztažená křídla) lze rozeznat okamžitě a tak jsem se soustředil na detaily. Dva tmavé záhyby v západním rameni mlhoviny byly patrné asi po třech minutách pozorování. Po dalších asi pěti minutách jsem si všiml, že západní rameno je méně jasné, než východní. To se mi potvrdilo při dalším pozorování.

Mezi oběma rameny je tmavý zářez tvaru „V“. Chvílemi se mi projevoval protažený až k hvězdám trapézu. To ale na fotografiích mlhoviny patrné není. Nevím tedy, nejednalo-li se o klam. Další detail, kterého jsem si všiml, bylo oddělení jasnější spodní části mlhoviny od té méně jasné, ležící pod ní. Rozdělení mělo tvar tmavého klínu, zapuštěného do mlhoviny, jak je vidět na kresbě. Tam si všimněte i tvaru slabší části. Dalším detailem, který jsem měl možnost vidět, bylo sotva patrné ztmavení v západním rameni, ve tvaru mělkého oblouku.


Mlhovina v Orionu. Snažil jsem se zvýraznit přechody mezi tmavými a světlejšími částmi, proto je kresba tak kontrastní

 

Asi po hodině jsem si všiml i dalšího slabého detailu, a to mlhavých „závojů“ pod „křídly“ mlhoviny. Ty byly při déle trvajícím pohledu (hlavně bočním) stále lépe vidět. Posledním detailem (velmi slabým) bylo drobné zesvětlení mezi M43 a M42, viditelné jen bočním pohledem.

I toto pozorování bylo uskutečněné nedaleko města. Musím někdy vyrazit za M42 v pořádné tmě. V západních Čechách nejlépe asi 25km od Stříbra v černošínských serpentýnách. Tam je u nás asi největší tma. Jsem zvědavý, kolik detailů ještě ukáže.

 

Související články

Mlhovina v Orionu ve městě

 

Zpět na hlavní stranu