Astronomie amatérsky www.psmolly.xf.cz

Hlavní menu

O autorovi

Vybavení

Fotografie

Pozorování

Zajímavosti

Aktualizace

 

 

 

Články

Koupě dalekohledu

Filtry v astronomii

Vhodnost dalekohledu

Souhvězdí Orion

Refraktor z marketu

 

 

 

 

 

 

psmolly@seznam.cz

 

Kometa SWAN (C/2006 M4)

 

 

Den : 25. 10. 2006
Čas : 19:00-21:15
Objekty : kometa SWAN, orionidy
Přístroj : triedr 10x50, Newton 130/900

 

Dnes v odpoledních hodinách se konečně u nás na západě ukázalo jasné modré nebe bez oparu. Všechny potřebné věci byly už naloženy, a tak jsem v 19 hodin zakotvil svého Fordíka na nedaleké louce u Starého Plzence. Hned po příjezdu jsem zjistil nepříjemný fakt, který jsem ale za denního světla nemohl odhalit. Asi 5km vzdálený hrad Radyně je v noci nově osvícen reflektory a z mého stanoviště dost rušil na jihozápadě. Kometa SWAN, kterou jsem měl v úmyslu pozorovat a fotografovat, ležela naštěstí více na západ mimo hlavní světelný proud reflektoru.

 

Už za soumraku byla kometa snadným cílem. Postavil jsem tedy svého Newtona a pozoroval 20mm okulárem (45x zvětšení) hlavně jádro a komu vlasatice. Právě jsem zvedl oči od okuláru, když mi nad hlavou proletěla, od hlavy Paegasa směrem do Orla (nad Altair), orionida, asi 2mag jasná. Její stopa byla velmi dlouhá a dvakrát přerušená.


Stopa orionidy

 

Bohužel se ale nevešla do zorného pole objektivu mého Canonu EOS 300D, kterým jsem po celou dobu pozorování častoval oblohu 30s expozicemi. Zadostiučinění ale mělo ještě přijít.

 

Dále jsem střídavě triedrem 10x50 a Newtonem pozoroval kometu. Nacházela se poblíž přímky pěti hvězd, z nichž nejjasnější byla Tau Coronae Borealis. Patrný byl (hlavně v triedru!) dlouhý ohon, který chvílemi bočním pohledem dosahoval až těsně k hvězdě HIP7948 a procházel těsně kolem Tau CrB.


Kometa 25.10.2006

Moje další snaha fotografovat orionidy se měla vyplatit. Na čip mého Canonu bohužel žádná stopu nezanechala, zato jsem nevědomky zachytil záblesk družice Iridium. Tak tak se vešel na snímek, ale byl tam. Kolem 20:30 jsem se pokoušel základním objektivem Canonu fotografovat otevřenou hvězdokupu Plejády (M45). V průběhu expozice(30s) jsem pozoroval souhvězdí Vozky (Auriga). Ve 20:32 jsem zahlédl alfa aurigidu(2mag), směřující přímo od Capelly (alfa Aur) směrem k obzoru. Stopa byla krátká, barva červeno oranžová, rychlost pomalá. Zorné pole objektivu při expozici Plejád končilo samozřejmě těsně vedle. O 10 minut později proletěly souhvězdím Persea dva meteory, které jsem neuměl identifikovat. Jasnosti 2 resp. 1 mag. Udělal jsem ještě několik záběrů blízké vesnice Sedlec spolu s M45 a připravoval se k odjezdu, když vedle mě zastavilo auto.

 

Lidé s blízkých domů totiž zpozorovali, že někdo postává na louce poblíž a zavolali majiteli osamoceného blízkého domu. Takže ten mě zkontroloval a já vyrazil k domovu.


Zpět na hlavní stranu