Hlavní strana

 

O mně

 

Pozorování

 

Fotografie

 

Vybavení

 

Astrosoftware

 

Zajímavosti

 

Aktualizace

 

Astronomie amatérsky

 

SPACE ART

    

Milí přátelé astronomové, ale i vy, kterým se tento zajímavý koníček prozatím vyhýbá!

Tato stránka je určena k představení tvorby grafiky (v mém případě ve Photoshopu), zvané SPACE ART.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nikdy jste nezatoužili vznášet se jen tak bez cíle v nádheře Vesmíru, prolétávat bez jakéhokoli omezení krásou mlhovin a galaxií, objevovat nové hvězdné soustavy, proplétat se spoustou zářících hvězd v kulových hvězdokupách nebo postupně navštívit a prozkoumat všechny členy hvězdokup otevřených? Projít se po povrchu Pluta, odolávat závratným silám a rychlostem větrů na Neptunu nebo se povozit vesmírným tobogánem v podobě Velké červené skvrny na Jupiteru?

Těm kdo odpovědí ano (ale i těm ostatním J ) toto umožní třeba krásný sen, devítidílný film HST - 15 years of discovery (mimochodem vřele doporučuji) nebo skutečnost, že si tento svět mohou sami vytvořit.

 

Jednoduše Vám space art dává možnost vytvořit si vzdálený svět takový, jaký si představujete. Umožňuje dle Vaší fantazie vytvořit galaxii, hvězdokupu, mlhovinu, planetu, hvězdu, černou díru…..prostě všechno, na co si jen vzpomenete. Ovšem začátek není zrovna jednoduchý. Pokud nejste opravdu zdatnými uživateli PS či jiného grafického programu, nejlépe je se poprvé spolehnout na tzv. tutoriály. Těch jsou na internetu spousty. Asi nejlepší česká stránka (nejen o space artu) je tady. Další si v případě zájmu najdete sami, pomocí vyhledávačů.

 

Ještě dovolte zmínit galerii krále space artu, Grega Martina. V některých jeho obrázcích má nezúčastněný člověk opravdu problém, nezaměnit je s fotografií. Ovšem my, znalci Vesmíru J J , víme své.

 

Na závěr: mě se space art velmi líbí a úspěšná tvorba nějakého pěkného obrázku jistě potěší. Ale hlavní kouzlo tohoto „umění“ je ve skutečnosti dát svým představám o vzdálených světech reálnou tvář. A to vše podle své fantazie. No řekněte, nestojí to za pokus?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moje první pokusy o space art                                                      

                                                                                                                            Petr Smolák

             

ASTROFÓRUM

ASTROUDÁLOSTI

ASTROPRODEJNY

ASTROFOTOGRAFIE

PLANETKY

KOMETY

ASTRO.CZ