Astronomie amatérsky www.psmolly.xf.cz

Hlavní menu

O autorovi

Vybavení

Fotografie

Pozorování

Zajímavosti

Aktualizace

 

 

 

Články

Koupě dalekohledu

Filtry v astronomii

Vhodnost dalekohledu

Souhvězdí Orion

Refraktor z marketu

 

 

 

 

 

 

psmolly@seznam.cz

 

Vybavení

 

 

Jako hlavní pozorovací dalekohled používám zrcadlový Newton, s průměrem hlavního zrcadla 130mm a ohniskovou vzdáleností 900mm. Zrcadlo nemá kdovíjaký světelný zisk, ale jsem spokojen. Deep sky objekty (při nejlepším do 12-13mag) ukáže slušně. Při větších zvětšeních (100 a vícekrát) je obraz na deep sky už dost tmavý a bez kontrastu. Planety se dají pozorovat i při 180x při dobrém seeingu. Speciálně na deep sky bych ale asi volil dobson s průměrem primárního zrcadla alespoň 200mm. Měl jsem možnost se takovým podívat a je to opravdu znát na jasnosti např. galaxií.

 

 

Tento dalekohled je uložen na paralaktické montáži EQ-2. Je to lehká montáž, která postačuje pro pozorování objektů a jejich udržení v zorném poli, avšak při astrofoto bych viděl její využití tak s 300-400 mm objektivem. Pro delší je její chod dosti nepřesný. Zaostřit je na této montáži určitě otázka několika desítek vteřin. Při jakémkoli dotyku se totiž hodně rozklepe a proto je nutno při každém přeostření nechat obraz uklidnit (1-3vteřiny) a třeba znovu přeostřit. Naopak její výhoda je v lehkosti a snadné přenositelnosti. Samozřejmě je nutno na pozorování a hlavně na fotografování umět tuto montáž ustavit.

 

 

Okuláry používám obyčejné Kellnery 10 a 20mm, občas využiji i Barlow člen na prodloužení ohniska a tedy i ke většímu zvětšení. Ale kvalita okulárů ani Barlowa naní nijak oslnivá. Až zbydou peníze, pořídím alespoň okuláry Plossl, které jsou kvalitou už trochu výše.

 

K fotografování jsem zakoupil digitální zrcadlovku Canon EOS300D. Oproti focení na film má jednu nespornou výhodu. Jediná investice je její koupě. Nikoli už vyvolávání filmů. Pokusy ve fotografování potom nestojí nic a snímek můžete jednoduše smazat okamžitě, když zjistíte, že se nepovedl. Nyní je tedy kvalita mých fotek omezena už jen mnou samým.


 

 

Triedr 10x50 z Lidlu je mým dalším pozorovacím pomocníkem. Za 500Kč se jedná o velmi slušný přístroj. Trpí sice komou (protažení hvězd v okraji zorného pole,), ale jinak je plně dostačující a viděl jsem s ním už velmi mnoho.

 

Na konec nesmím zapomenout na fólii Astro Baader solar, která mi slouží k pozorování Slunce. Snižuje až 100 000x jas Slunce a je nepostradatelnou pomůckou při jeho pozorování.

 

Zpět na hlavní stranu